Instalacja gazowa w domu jednorodzinnym to sprawdzony i bezpieczny sposób na komfortowe ogrzewanie. Jednak ze względów bezpieczeństwa budowa instalacji gazowej nie należy do najprostszych operacji. Uzbrojeni w odpowiednią wiedzę z łatwością zminimalizujemy koszty budowy przyłącza.
Dlaczego należy wykonać tak wiele czynności, aby ogrzewać dom gazem?
Koszt instalacji gazowej w domu nie należy do najniższych, gdyż dopełnienie wszystkich wymogów formalno – prawnych oraz sama realizacja inwestycji są dosyć złożone. Wynika to z wymogów bezpieczeństwa. Współcześnie instalacje cechuje bardzo wysoki poziom niezawodności, a przy prawidłowym wykonaniu ryzyko wybuchu czy awarii jest praktycznie zerowe.
Procedura krok po kroku
Rozbicie wszystkich operacji na poszczególne kroki znacznie ułatwia kontrolę kosztów oraz sprawia, że wykonanie przyłącza gazowego przestaje się być aż tak skomplikowane. Najlepiej zacząć od wykonania projektu instalacji. Musi ona zostać wykonana przez projektanta posiadającego uprawnienia. Jego zadaniem jest zaplanowanie układu przewodów wewnątrz budynku, podjęcie decyzji dotyczącej lokalizacji szafki gazowej oraz zaprojektowanie samego przyłącza.
Jakich formalności należy dopełnić?
Posiadając projekt, należy uzyskać pozwolenie na budowę. Najlepiej projekt instalacji złożyć razem z wnioskiem o pozwolenie na budowę całego budynku.Sama realizacja inwestycji wymaga prowadzenia dziennika budowy. Ważne są również prace geodezyjne, które pozwolą prawidłowo poprowadzić przewody do przyłącza. Po wykonaniu prac należy skontaktować się z dostawcą gazu, złożyć niezbędne dokumenty oraz zaczekać na montaż gazomierza. Wtedy może dopiero nastąpić uruchomienie dostaw gazu.