Wszystko, co trzeba wiedzieć o domach energooszczędnych

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie. Wymaga podjęcia wielu decyzji, które będą miały wpływ na życie rodziny przez wiele lat. Jednym z pytań jest, jaki rodzaj domu warto wybudować. Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?

Dom energooszczędny – czyli jaki?

W dzisiejszych czasach najważniejsze są oszczędności. Nie, nie te, które powstają na etapie budowy. Ważne są oszczędności, które wynikają z użytkowania domu. Warto wiedzieć, że zużycie energii w domu energooszczędnym jest na poziomie 70 kWh (m2/ rok). Dla porównania zużycie energii w domu budowanym metodami tradycyjnymi wynosi 120 kWh (m2/rok).

Budowa domów energooszczędnych polega na zaprojektowaniu budynku, który będzie oddawał jak najmniej ciepła. Bryła domu musi być zwarta, a dach z jak najmniejszą ilością spadków i załamań, które mogłyby powodować powstawanie mostków termicznych.

Okna, tarasy i przeszklenia

Budowa domu energooszczędnego ma na celu takie zaprojektowanie okien oraz przeszkleń, by mogły one służyć zatrzymaniu ciepła.

Duże okna, które sięgają ziemi po stronie północnej, nie mogą zostać zaprojektowane w domu energooszczędnym. Należy umieścić je od strony południowej. Trzeba również pamiętać, że nie powinny sięgać do podłoża.

Budowa domów energooszczędnych powinna mieć w projekcie okna o niższym współczynniku przenikania ciepła. W sprzedaży można dostać okna, których współczynnik Uw jest na poziomie 0,8 W/(m2K). Okna są trzyszybowe, z ramami z profili wielokomorowych z wkładami termoizolacyjnymi.

Układ pomieszczeń

Dom energooszczędny budowa to również bardzo staranne zaplanowanie układu pomieszczeń.

Od północy znajdują się wyłącznie pomieszczenia pomocnicze. Spiżarnia, garaż, schowek czy garderoba. Budowa domu energooszczędnego zakłada umieszczenie wszystkich ważnych pomieszczeń od strony słonecznej. Salon oraz pokoje dzieci powinny znajdować się od strony południowej.

Dom energooszczędny budowa zakłada użycie materiałów budowlanych wysokiej jakości. Ocieplenie budynku wełną mineralną lub styropianem jest konieczna. Najczęściej wykorzystywany jest styropian o grubości nie mniejszej niż 15 cm. Coraz częściej projektanci zakładają jeszcze grubszą izolację. Dach zabezpieczony jest minimum 30 centymetrową izolacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *