Żywica poliuretanowa służy do zalewania modułów elektronicznych, tworząc warstwę ochronną przed urazami mechanicznymi, działaniem szkodliwych chemikaliów oraz wilgoci. Ten rodzaj substancji znalazł zastosowanie również jako podkład podłogowy. Błyszcząca powłoka stanowi atrakcyjne wykończenie minimalistycznych pomieszczeń biurowych i mieszkalnych.
Żywica poliuretanowa – czym dokładnie jest?
Głównym składnikiem żywicy poliuretanowej, jak sama nazwa wskazuje, jest poliuretan – polimer, w skład którego wchodzą poliol oraz izocyjanian. Dzięki tym dwóch komponentom wykazuje się wysoką elastycznością, wytrzymałością, odpornością na składniki chemiczne i działanie niepożądanych czynników zewnętrznych i mechanicznych.
To właśnie dlatego tak chętnie żywica ta jest chętnie wykorzystywana do zalewania układów elektronicznych. Jako materiał podłogowy charakteryzuje się zaś wyjątkowymi właściwościami izolacyjnymi.
Gdzie kupić żywicę poliuretanową?
Ze względu na ważną funkcję, jaką spełnia Żywica poliuretanowa w elektronice, należy kupować ją wyłącznie u sprawdzonych producentów. W sklepach budowlanych i hurtowniach można poprosić o pomoc specjalistów, którzy na pewno pomogą w wyborze odpowiedniej marki.
Przed zakupem warto zasugerować się opiniami producentów działających w branży elektronicznej, którzy z pewnością korzystają z najwyższej jakości produktów. Zaletą poliuretanu jest to, że jest tańszy od żywicy epoksydowej.
Poliuretanowa żywica – co jeszcze warto wiedzieć?
Ta specyficzna substancja ma niską lepkość. Doskonale przylega do każdego typu powierzchni – zarówno metalowej, jak i z tworzywa sztucznego.
Aby uformować żywicę poliuretanową, wystarczy temperatura pokojowa, czyli 25 stopni Celsjusza, co oznacza, że można używać jej w zaciszu własnego domu.
Na jej plus przemawia także mała toksyczność. Nic dziwnego, że jest tak chętnie stosowana przez fachowców w dziedzinie elektroniki.