Najpierw był węgiel, z trudem wydobywany przez górników w kopalniach. Potem zaczęto poszukiwać alternatyw dla węgla, ponieważ węgiel dawał za mało energii cieplnej. Zaczęto poszukiwać sposobów jego przerobu, by wydobyć z niego to co najlepsze i by osiągnąć jak największą moc grzewczą. W ten właśnie sposób powstał koks, który jest niczym innym jak spalonym węglem.
Węgiel jako wciąż popularne paliwo grzewcze
Dzisiaj już wiadomo jest, że węgiel nie jest najlepszym paliwem grzewczym. Paląc węglem uwalnia się bardzo dużo toksyn, ponieważ jest to bardzo szkodliwe paliwo grzewcze dla środowiska naturalnego. Najprostszy węgiel najczęściej wykorzystywany jest w przemyśle, gdzie jest źródłem pozyskiwania różnego rodzaju materiałów grzewczych. Worek węgla to dzisiaj trudno dostępny asortyment, który zmienił się w worek ekogroszku lub koksu workowanego.
Jak powstaje koks?
Koks to inaczej węgiel tylko, że węgiel uzyskany poprzez wygrzanie węgla kamiennego w bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki procesom tego typu węgiel zostaje całkowicie oczyszczony z toksyn. Zatem po wygrzaniu, węgiel nie jest już węglem a koksem, który ma bardzo dużą wydajność grzewczą i jest paliwem, które generuje czyste palenisko.Proces wygrzania odbywa się w wielkich piecach i w ten sposób z węgla eliminuje się różnego rodzaju gazy, ciecze czy substancje organiczne.Powstały opał sprzedaje się jako koks workowany. Przyznać jednak należy, że worek węgla nie waży tyle samo co koks workowany.
W czym spalany jest koks
Koks spala się, w gospodarstwach domowych w specjalnym kotłach lub piecach. Kupuje się go na paletach, gdzie na ogół zapakowanych jest blisko 500kg koksu workowanego. Kupując koks opałowy należy zwrócić szczególną uwagę by nie kupić koksu hutniczego, którego przeznaczeniem jest przemysł a nie domowe palenisko.
Czym jest węgiel a czym koks?
Węgiel kamienny to bezpośredni produkt, w żaden sposób nie przetworzony, pełen różnego rodzaju gazów i związków chemicznych. Koks jest produktem pozyskanym z węgla. Koks to produkt czysty i bardzo przyjazny środowisku. W jego składzie nie ma żadnych gazów czy cieczy. Decydując się na ogrzewanie domu koksem sprzyjamy środowiskowi naturalnemu. Co prawda cena koksu jest znacznie wyższa od ceny worka węgla, jednak koks ma same zalety, podczas gdy węgiel ma w sobie kilka skaz.Jednak bez węgla nie byłoby koksu, toteż węgiel również jest potrzebny i bardzo dobrze. że wymyślono procesy pozyskiwania z węgla róznego rodzaju paliwa grzewczego.