Dom prefabrykowany to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych budynków. Nadal nie jest on jakoś często wykorzystywanym rozwiązaniem w polskich realiach, ale jednak artykuły takie jak multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/ powoli zaczynają do niego przekonywać nawet tych, którzy do tej pory uznawali wyłącznie budownictwo murowane.
Jak to działa?
Dom prefabrykowany powstaje z prefabrykatów, czyli gotowych elementów konstrukcyjnych, pobieranych bezpośrednio z fabryk lub z rzadka tworzonych na wewnętrznych halach. Części te łączy się ze sobą bezpośrednio na działce. To sprawia, że przy sprawnym wykonaniu wszystkich zadań dom prefabrykowany można wznieść w ciągu dosłownie paru dni.
Tak naprawdę jedynym bardziej wymagającym i czasochłonnym etapem prac staje się przygotowanie fundamentów. Należy wylać je odpowiednio wcześnie, by budynek mógł w ogóle na nich powstać.
Zalety domów prefabrykowanych
Domy prefabrykowane w żadnym wypadku nie są domami tymczasowymi, jak to często się zakłada. Wykonanie z wysokojakościowych materiałów zagwarantuje im bardzo dobrą solidność i wytrzymałość. Na każdym etapie prac szczególny nacisk kładzie się na kontrolę używanych elementów. Budowa przeprowadzona przez doświadczonych fachowców daje szybki i bardzo dobry efekt.
Domy mogą być wznoszone o każdej porze roku i to przy każdych warunkach atmosferycznych. Bardzo często przygotowuje się je dosłownie „pod klucz”. Ekipa wchodzi na działkę i opuszcza ją po paru dniach, by od razu pozwolić domownikom na przeprowadzkę do nowego lokum.
Wady domów prefabrykowanych
Według strony https://www.multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/ domy prefabrykowane można przygotować w taki sposób, by praktycznie nie miały one żadnych wad. Wszystko jest kwestią ich odpowiedniego wykonania. Na takich domach, jeżeli człowiek już się na nie decyduje, zdecydowanie nie powinno się oszczędzać.
Jedyną większą wadą może być tak naprawdę konieczność przygotowania wygodnego dojazdu na działkę. Prefabrykaty będą dowożone niemałymi samochodami ciężarowymi, a czasem i dźwigami, które w jakiś sposób muszą dostać się na plac budowy.