Materiały termoprzewodzące w elektronice

Materiały termoprzewodzące, w tym folie silikonowe, mają bardzo szerokie zastosowanie w elektronice. Produkty te odgrywają wyjątkową rolę w procesie chłodzenia podzespołów w komputerach, zaawansowanych sprzętach AGD i nawigacyjnym sprzęcie wojskowym.

Taśmy przewodzące ciepło

Taśma dwustronna silikonowa ma wyjątkowo szerokie zastosowanie, gdyż sprawdza się zarówno w użytku domowym, jak i w realizacjach profesjonalnych. W tego typu taśmie stosuje się niezwykle mocny klej. Taśma termoprzewodowa mocno przytwierdza się do lekko chropowatych i nierównych powierzchniach takich jak plastik, ceramika, metal lub szkło. Co ważne, po oderwaniu taśmy termoprzewodzące nie pozostawiają śladów po kleju.

Kleje o właściwościach termoprzewodzacych

Klej termoprzewodząc to jeden z najlepszych sposobów przymocowania radiatorów np. na kościach pamięci, mostkach lub tranzystorach. Materiały termoprzewodzące w postaci kleju tworzą elastyczne, a jednocześnie bardzo trwałe połączenie, przy zachowaniu niezwykle wysokich parametrów przewodzenia ciepła. Klej termoprzewodzący podobnie jak folia silikonowa, służy do mocowania radiatorów. Należy podkreślić niezwykle krótki czas schnięcia klejonej powierzchni, twardość spoiny, wytrzymałość na rozciąganie i przewodność cieplną większa niż 1,0 W/mK. Kleje te mogą pracować w temperaturach do 200 stopni Celsjusza.

Silikony termoprzewodzące

Specjalną grupą produktów termoprzewodzących są silikony termoprzewodzące, w języku elektroników nazywane thermal management. Dzięki nieporównywalnie wysokiemu przewodnictwu cieplnemu doprowadzają do rozpraszania ciepła intensywnie wydzielanego przez podzespoły. Silikony są odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła do radiatorów. Miniaturyzacja elektroniki wiąże się z powstawaniem punktów gorąca, co grozi uszkodzeniem elementu. Aby zapobiec awariom ciepło należy systematycznie odebrać lub je rozproszyć w celu obniżenia temperatury. Przy odpowiednio dobranych materiałach rozpraszających ciepło możliwa jest nawet rezygnacja z wentylatorów, a co za tym idzie obniżenie kosztów działania całego układu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *