Topniki do lutowania – charakterystyka

Lutowanie jest jednym z najpowszechniejszych zabiegów stosowanych w robotyce i elektronice. Pozwala ono łączyć ze sobą dwa obiekty, zmieniając je w jedną, stabilną całość. Jednak proces ten przebiegałby znacznie gorzej i dawał bardzo niezadowalające efekty, gdyby nie topniki do lutowania. Czym są topniki i dlaczego są one potrzebne?

Co to topnik do lutowania?

Topniki to specjalne substancje stworzone z myślą o oczyszczaniu lutowanych powierzchni z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Stosowane podczas lutowania metale bardzo często wchodzą w reakcję z atmosferą, tworząc przy tym niepożądane związki chemiczne, które sprawiają, że łączenie będzie nietrwałe i nieestetyczne.

Nałożone w odpowiednich ilościach topniki do lutowania skutecznie odtleniają pokrytą powierzchnię, co skutkuje likwidacją wszelkich niemetalicznych związków chemicznych, a także poprawą jakości łączenia lutowanych obiektów. Należy jednak mieć na uwadze, że tak jak w przypadku każdego produktu, topniki dzielą się na te lepszej i gorszej jakości.

Jakie cechy mają dobre topniki?

Podstawowym parametrem, na który powinno się zwracać uwagę podczas zakupu topników do lutowania jest ich temperatura topnienia. Przyjmuje się, że powinna ona być niższa od tej lutowanego materiału i stosowanego podczas lutowania łącznika. Nie można jednak zapomnieć o tym, że każdy topnik koniecznie musi mieć wysoką temperaturę parowania, tak aby nie przyjął postaci gazowej w trakcie lutowania.

Warto też zwrócić uwagę na sposób jego usuwania, ponieważ niektóre topniki do lutowania są naprawdę trudne do ściągnięcia z lutowanych powierzchni. Usuwanie nadmiaru topnika jest tym, czego trzeba podjąć się praktycznie po każdym lutowaniu, dlatego powinno być ono tak proste jak to tylko możliwe.

Rodzaje topników do lutowania

W sklepach z elektroniką można znaleźć wiele rodzajów topników, a każdy z nich jest dostosowany do innych potrzeb. Przede wszystkim różnią się one konsystencją. Możliwy jest zakup między innymi topników do lutowania w formie stałej, ciekłej, a nawet topników w postaci żelu.

Warto też wspomnieć o tym, że topniki dzielą się na wysokoaktywne i średnioaktywne. Oba rodzaje mają inne właściwości i dobiera się je do lutowania różnych metali. Topnik średnioaktywny ma gorsze właściwości oczyszczające, jednak zdecydowanie łatwiej go nanieść, jak i usunąć z lutowanej powierzchni, niż w przypadku produktu o wysokiej aktywności.

Topniki do lutowania dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *