Jak znaleźć dobrego wykonawcę?

Znalezienie dobrego wykonawcy projektu budowlanego to zadanie, które nie zawsze jest łatwe. Na rynku funkcjonuje ogromna liczba firm małych i dużych, które jednak znacząco się od siebie różnią. Aby znaleźć dobrego wykonawcę trzeba się niestety trochę namęczyć, tym bardziej, że jakość wykonywanych usług nie zawsze jest taka sama.

Jak znaleźć informacje o wykonawcy?

Znalezienie kompletnych informacji o wykonawcy robót budowlanych nie zawsze jest łatwe. Wiele dużych firm ma oczywiście swoje strony internetowe, na których wszystko wyjaśnione jest czarno na białym. Rynek budowlany to jednak nie tylko najwięksi gracze, ale przede wszystkim małe firmy. W tym przypadku strona internetowa nie jest jeszcze postrzegana jako oczywistość i wiele firm jej po prostu nie ma.

Warto więc zdobywać informacje na własną rękę. Po pierwsze posłużą do tego fora internetowe na stronach związanych z tematyką. W przypadku małych firm działających lokalnie mogą być pomocne również fora gromadzące mieszkańców danej miejscowości itp. Oprócz tego warto zapytać wykonawcę o wcześniejsze realizacje i porozmawiać z właścicielami wcześniej wybudowanych domów.

Cennik usług budowlanych – jak go czytać?

Kiedy już uda się uzyskać dostęp do cennika usług budowlanych warto zadać sobie pytanie o to, jak go czytać. Przede wszystkim warto mieć do zawartych w nim informacji dystans. Należy zawsze się upewnić, że podane ceny zawierają wszystkie koszta, a sam cennik jest aktualny. Konkretne koszta świadczonych usług należy koniecznie zawrzeć na umowie.

Oprócz tego należy wiedzieć, że ceny podane w cenniku nigdy nie będą całkowicie precyzyjne. Koszt wykonania usługi w dużej mierze zależy od projektu i to właśnie z projektem powinno się cennik uzgodnić. Na podstawie informacji zawartych w cenniku (o ile jest on dobrze zrobiony) można jednak wykonać wstępny kosztorys usługi budowlanej.

Jak wyjaśnić wątpliwości i negocjować ceny?

Jak w każdym rodzaju biznesu, także budownictwie ceny podlegają negocjacjom – cennik usług budowlanych to nie świętość, ale informacja dla klientów. Łatwo dogadać jest się zwłaszcza z właścicielami niewielkich firm, którym zależy na pozyskaniu jak największe ilości klientów.

Należy koniecznie pamiętać, że pewne koszty pac budowlanych mogą być negocjowane, a inne niekoniecznie. Wykonawca nie obniży na przykład kosztów materiałów budowlanych, czy ilości roboczogodzin koniecznych do wykonania niektórych prac. Warto mieć w tym zakresie podstawowe rozeznanie. Jeżeli zbyt mocno naciska się na wykonawcę w stronę negocjowania stawek, to może to skutkować obniżeniem jakości wykonanych prac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *