Skupy surowców wtórnych przyjmują coraz więcej różnego rodzaju surowców wtórnych. Wiele jest wśród nich różnego rodzaju metali i stopów z ich wykorzystaniem. Coraz powszechniejsze są skupy węglików spiekanych, będących materiałami wyprodukowanymi z użyciem jednego lub więcej cennych metali. Złom węglika spiekanego pochodzi głównie z przemysłu, a same skupy są spotykane zazwyczaj w dużych miastach, czyli tam, gdzie działa prężnie przemysł i jest podaż takiego złomu.
O tym, że obrót węglikiem spiekanym jest opłacalny, decyduje zawartość cennych metali w tym materiale. Są to metale, które są dość rzadkie, a tym samym ich cena jest dość wysoka. Malejące zasoby rud metali w środowisku naturalnym oraz coraz trudniejszy dostęp do nich powodują, że wydobycie staje się coraz bardziej kosztowne, a w rezultacie rośnie cena metali. Odzysk metali z rynku wtórnego jest wiec sposobem na zdobycie metalu w tańszy sposób, a z drugiej strony na utrzymanie jak najniższych cen metali na rynku.
Węglik spiekany – użyteczny i cenny surowiec
Głównym atutem węglików spiekanych jest ich twardość oraz odporność na ścieranie i zniszczenie. Dlatego węgliki znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle. Stosuje się je głównie w urządzeniach służących do cięcia, szlifowania, obrabiania czy wiercenia. Węglik spiekany, zwany inaczej spiekiem lub widią, jest używany do produkcji wielu urządzeń służących do tych celów. Są wśród nich wiertła, frezy, tarcze tnące, tarcze szlifierskie, głowice tnące, matryce, noże tokarskie i wiele innych. Te urządzenia z kolei są spotykane nawet w domowym użytku i małych warsztatach, ale głównie w przemyśle ciężkim oraz rolnictwie. Jedną z branż, gdzie węglik jest powszechny, jest branża wydobywcza, stąd skup węglików spiekanych jest często spotykany w regionach, gdzie znajduje się duże skupisko kopalń.
Złom węglika spiekanego cennym surowcem
Do produkcji węglików spiekanych używa się cennych metali takich jak kobalt, chrom, wolfram, tantal, tytan i innych. To właśnie fakt, że są one dość cenne, powoduje, że opłaca się je skupować i odzyskiwać z różnego rodzaju maszyn i przedmiotów. Wśród rzeczy zaliczanych jako złom węglika spiekanego są całe elementy jak wiertła, frezy, tarcze czy głowice, a także inne elementy, w tym wyluty, a także wióry czy proszek.
O punkty skupujące węglik spiekany najłatwiej tam, gdzie jest duża podaż tego surowca, a więc głównie duże ośrodki przemysłowe. Cena, jaką oferuje skup węglików spiekanych zależy oczywiście od procentowej zawartości danego metalu, a także jego aktualnej wartości na światowych rynkach.
Artykuł powstał we współpracy z http://zlomweglika.pl/zlom-weglikow-spiekanych