Google+ Rozdzielnice wysokiego napięcia ABB będą pracować w nowym ciągu liniowym 400 kV Narew – Ostrołęka | Oś przemysłu
Witaj na portalu Oś Przemysłu!|poniedziałek, Maj 30, 2016
Jesteś tutaj Home » Aktualności » Rozdzielnice wysokiego napięcia ABB będą pracować w nowym ciągu liniowym 400 kV Narew – Ostrołęka
  • Zostań z nami

Rozdzielnice wysokiego napięcia ABB będą pracować w nowym ciągu liniowym 400 kV Narew – Ostrołęka 

abc
Rozdzielnica GIS 400 kV

Linia elektroenergetyczna Narew – Ostrołęka jest jedną z kilku, jakie powstaną w celu połączenia krajowego systemu przesyłowego z systemem przesyłowym Litwy. Ma to wzmocnić bezpieczeństwo i rozwinąć rynek dostaw energii, a także wpłynąć na poprawę jakości i niezawodności zasilania odbiorców energii elektrycznej w tym regionie Europy. Jednak aby linia funkcjonowała prawidłowo, konieczna jest modernizacja stacji elektroenergetycznej Ostrołęka. Przeprowadzi ją konsorcjum firm ELTEL Networks Rzeszów S.A. i ELTEL Networks Olsztyn S.A. wykorzystując produkty wysokiego napięcia ABB.

W ramach modernizacji stacji ABB dostarczy m.in. wnętrzowe rozdzielnice wysokiego napięcia izolowane gazem SF6 typu GIS, które zwiększą niezawodność i wydłużą żywotność całej instalacji. Zamówienie warte kilkadziesiąt milionów złotych jest największym w historii biznesu wysokich napięć ABB w Polsce.

Stacja 220/110 kV Ostrołęka zostanie rozbudowana o rozdzielnię 400 kV z wnętrzową rozdzielnicą w izolacji SF6 w typowym dla tego poziomu napięć układzie półtorawyłącznikowym. Modernizacja części 220/110kV polegać będzie na budowie nowej rozdzielni napowietrznej 220kV z zastosowaniem aparatury tradycyjnej ABB takiej jak wyłączniki LTB, przekładniki TG, czy ograniczniki przepięć PEXLIM oraz budowie nowej wnętrzowej rozdzielni 110 kV wyposażonej w dwusystemową, sekcjonowaną rozdzielnicę GIS ELK – 04.

Zastosowanie tak właściwie dobranej aparatury pozwoli wyprowadzić moc z budowanego bloku energetycznego w Elektrowni Ostrołęka i dostosować instalacje do budowanej linii elektroenergetycznej 400 kV Narew – Ostrołęka. Dwutorowa linia napowietrzna o długości około 118 km ma stanowić kluczowy element przyszłego połączenia elektroenergetycznego Polska – Litwa, którego głównym inwestorem jest krajowy operator systemu przesyłowego – PSE Operator S.A.

Fot. ABB Rozdzielnica GIS ELK-04

ABB wniesie swój wkład w projektowanie rozdzielni 110 i 400kV, jak również będzie odpowiedzialna za montaż, dostawę i uruchomienie rozdzielnic GIS 110 kV i 400 kV. Technologia GIS pozwala na zmniejszenie przestrzeni niezbędnej do montażu rozdzielnicy o ponad 70 procent w porównaniu do rozdzielnicy izolowanej powietrzem AIS. Urządzenia ABB dzięki swoim niewielkim gabarytom i modułowej konstrukcji są idealnym rozwiązaniem dla terenów, gdzie powierzchnia i dbałość o środowisko to istotne elementy projektu. Zainstalowane rozdzielnice będą mogły pracować w niskich i wysokich temperaturach, z minimalnymi wymaganiami w zakresie utrzymania ruchu realizując przyjęty dzisiaj model stacji bezobsługowych w zakresie obsługi jak i eksploatacji.

Przetarg na modernizację stacji Ostrołęka wygrało konsorcjum firm ELTEL Networks Rzeszów S.A. i ELTEL Networks – Olsztyn S.A., które zdecydowało się na rozwiązania proponowane przez ABB. Zmodernizowana stacja zwiększy wydajność sieci oraz sprosta bardzo dużemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną w przyszłości.

Dla ABB jest to pierwsza dostawa na potrzeby inwestycji PSE Operator S.A. za pośrednictwem firmy wykonawczej. Wpisuje się to w naszą strategię rozwoju sprzedaży urządzeń typu GIS jako produktu dedykowanego nie tylko dla kompletnych stacji „pod klucz”, których wykonawstwo oferuje Dywizja Systemy Energetyki ABB, ale i dla sprzedaży tego typu urządzeń firmom wykonawczym – powiedział Eligiusz Hasiak, Dyrektor Marketingu i Sprzedaży w Lokalnej Jednostce Biznesu ABB Produkty Energetyki WN.

W minionym roku ABB w Polsce zdobyła również wielomilionowe zamówienie na dostawę siedmiu autotransformatorów mocy dla PSE Operator S.A. na potrzeby modernizowanych i budowanych linii. Urządzenia zostaną zainstalowane na stacjach Ostrołęka, Ołtarzew, Siedlce-Ujrzanów i Ełk. Rozwiązania ABB odegrają więc istotną rolę w poprawnym funkcjonowaniu połączenia elektroenergetycznego Polska – Litwa.

ABB Polska
www.abb.pl

About the author: Katarzyna Drobik

Katarzyna Drobik dziennikarka z wykształcenia i zamiłowania. Absolwentka filologii polskiej na UMCS w Lublinie oraz dziennikarstwa multimedialnego. Od kilku lat odpowiedzialna za Public Relations i Relacje Inwestorskie w spółce giełdowej. Autorka publikacji prezentowanych na tematycznych portalach internetowych.

Zostaw komentarz

Przeczytaj inne:
us-air-force-77911_1280
Coraz słabsza kondycja sektora zbrojeniowego

W 2015 roku łączne przychody przemysłu lotniczo-zbrojeniowego w skali całego...

Zamknij